Ahoj, přinesl sis právě domů morčecího kamaráda a váháš, jak o mě pečovat? Tak se pojďme podívat, co budu potřebovat ke spokojenému životu.

 

Bydlení

Vhodné bydlení:

Nejvíce se mi bude líbit klec nebo plastový box. Ten je sice o něco dražší, ale nevypadávají z něho hobliny a lépe se v něm udrží teplo. Zvláště vhodný je pak pro bezsrstá skinny morčátka. Klec je zase praktičtější, co se týká uchycení vybavení, jako jsou jesličky, napáječka apod. Pro mě a jednoho morčecího kamaráda bude dostačující plocha 100 x 50 cm. Klec nebo box postav na nějaké místo, kam nefouká vítr ani nepraží sluníčko, nejlépe do kuchyně či obýváku, abych mohl sledovat denní ruch.

Nevhodné bydlení:

Nevhodným bydlením pro mě je akvárium, ve kterém špatně cirkuluje vzduch a tvoří se vlhkost. Mimo to je vemi křehké a těžké, a proto je složité s ním manipulovat. Nebude se mi líbit ani klec pro potkany nebo činčily, které mají malou plochu na běhaní a jsou příliš vysoké, což já neumím využít.

 

Vybavení

Vhodné vybavení:

Do klece mi určitě připrav jesličky na seno a trávu, kameninovou mističku na krmení, napáječku s kovovým koncem a případně i nějaký kámen nebo cihlu na obrušování drápků. Pro pocit bezpečí mi můžeš pořídit domeček, který by měl být ideálně dřevěný či plastový, ale hlavně bez dna! Někteří z nás uvítají i poličku či hamak, někteří na ně naopak úplně kašlou :)

Nevhodné vybavení:

Co v kleci rozhodně potřebovat nebudu, jsou různé prolézačky a houpačky, které jsou většinou určeny pro potkany, fretky či křečky. Dále jsou to plastové mističky, které můžeme snadno převrhnout a okusovat. Mezi naprosto nevhodné vybavení pak patří domečky se dnem, které jsou velice nehygienické a udržuje se v nich vlhkost a skleněné napáječky, u kterých hrozí prokousnutí a zranění.  

 

Podestýlka

Vhodná podestýlka:

Nejlépe se mi bude bydlet na kvalitních hoblinách, které jsou měkké a bezprašné. Další možností jsou dřevěné peletky kukuřičná drť, případně podestýlka Asan (zde však hrozí možnost pozření).

Nevhodná podestýlka:

Mezi absolutně nevhodné podestýlky patří piliny, které jsou velice prašné a mohou mi způsobit zdravotní problémy. Stejná situace platí i u nekvalitních prašných hoblin. Nebudu spokojený ani na slámě, která je tvrdá a může mi způsobit zranění očí. Rovněž kočkolit je nevhodný nejen pro svoji strukturu, ale také pro možnost pozření a s tím spojených zdravotních problémů. 

 

Krmení

Vhodné krmení:

Na krmení nejsem příliš náročný, ale některé věci dostávat musím. Třeba jako seno. To bych měl mít v jesličkách pořád. Každý den bych také měl dostat nějakou tu zeleninku nebo ovoce a občas trochu kvalitních granulek či směsky pro morčata. Na trhu existuje mnoho značek, vyrábějích dobré krmení. Jsou to např. Beaphar, Vitakraft, Versele-Laga, JR Farm a další. Uvítám také, když mi do klece umístíš větvičky z ovocných stromů na okus.

Nevhodné krmení:

 Nevhodné jsou pro mě prakticky všechny podezřele levné a barevné směsky určené obecně pro hlodavce od myšky přes činčilu až po králíčka. To je samozřejmě nesmysl, každé zvířátko má úplně jiné výživové nároky, a co je vhodné pro mě, nemusí být vůbec vhodné pro myšku a naopak. Dalším rozšířeným mýtem je podávání suchého cheba na okus. Čas od času můžu kousek dosat, nicméně neobsahuje pro mě nic zdravého a jeho vliv na obrušování zoubků je také pramalý. 

 

Péče:

Vhodná péče:

Pokud bude moje bydlení dostatečně velké, stačí, když ho budeš čistit jednou za 7 - 10 dní. Je třeba vysypat starou podestýlku, vymýt klec teplou vodou a octem, který pomáhá rozpouštět nečistoty na dně, a umýt mističky i napáječku. Pokud chceš napáječku vyčistit opravdu důkladně, můžeš do ní nasypat trochu rýže, která na sebe nabalí nečistoty, přilít teplou vodu, prostřepat a vylít.

Tím však péče o mě nekončí. Jednou za čas (zhruba 2 - 4 týdny) je nutné mi zastřihnout drápky. Postačí i obyčejné nůžtičky na nehty, ale mnohem lepší je koupit speciální kleštičky ve zverimexu. Pokud si na stříhání netroufneš sám, šikovný veterinář jistě pomůže.

Jestliže budu bydlet sám, měl by sis mě denně vzít ven alespoň na hodinku, ideálně dvě. I to je ale samozřejmě málo. Je nutné si uvedomit, že zbylých 23 hodin budu v kleci sám, což je pro mě, jako pro velmi společenského tvora, opravdu nevhodné. Mnohem šťastnější budu ve společnosti morčecího kamaráda stejného pohlaví. Radost ze tvojí přítomnosti a běhání po pokoji budu mít stejnou, avšak když se mi náhodou nebudeš mít čas věnovat, já nebudu sám smutně sedět v kleci a místo toho se zabavím s kamarádem.

Nevhodná péče:

O nevyčištěném bydlení, špatné stravě, umístění klece v nevyhovujících podmínkách a další zanedbané péči snad ani nemusím mluvit. Někdy však škodí i přemíra péče, a proto tě chci upozornit: pokud to nebude vyloženě nutné (např. jako u dlouhosrstých morčátek před výstavou), nekoupej mě!

 

Nemoci:

Patříme mezi relativně zdravá zvířátka, ale přesto se nám někdy nemoci nevyhnou. Při jakémkoli podezření je proto vždy nejvhodnější navštívit veterináře. Zvláště důležitá je rychlá návštěva veterináře při zdánlivě banálním průjmu nebo zácpě, které pro mě můžou být dost nebezpečné. Poměrně běžným onemocněním je také absces, boulička podobná nádoru naplněná hnisem. Veterinář absces rozřízne, vyčistí a poté většinou pokračuje léčba antibiotiky. Nejčastějšími onemocněními bývají ta kožní. Prvním z nich je plíseň, při níž se začnou na těle tvořit lysá místa. Lečí se Imaverolem, Canestenem, Nizoralem atd. Dále jsou to často se objevující všenky, vypadající jako drobné bílé "tečky" v srsti. Dají se chytit například z podestýlky, granulí nebo sena. Léčí se Arpalitem, který je běžně prodejný ve zverimexech.

 

Rozmnožování:

Náš chov je celkem snadná věc, ale i pro něj platí určitá pravidla. První krytí samičky by mělo proběhnout při minimální váze 500 g a věku 5 měsíců, maximální věk pro první krytí je mezi 10 - 12 měsícem. Samička má říji jednou za 15 - 20 dní a březost trvá 63 - 72 dní. Rodí se v průměru 2 - 4 mláďata, výjimečně 1 - 5. Ideální věk pro odstav je čtyři až pět týdnů. Další krytí by mělo proběhnout nejdříve za 4 měsíce po porodu. Věk pro poslední mláďata není nijak ohraničen, záleží na kondici samičky. Pohybuje se však okolo 4. roku.