Co je důležité vědět před pořízením?

  • Pokud se jedná o Vaše první morčátka nebo potkánky, nastudujte si dostatek informací. Před pořízením potkánků doporučuji stáhnout publikaci potkaní příručka. V případě morčátek navštivte stránky www.kralici.cz/morcata.

  • Naše odchovance nikdy nedáváme do samotky, ale pouze do společnosti kamaráda stejného pohlaví. Mláďata od nás vždy odcházejí buď rovnou po dvou, případně k podobně starému přírůstku z jiné CHS nebo ke "starousedlíkovi" již čekajícímu doma. Proč? Morčata i potkani patří mezi druhy s vysoce rozvinutým společenským chováním. V přírodě celý svůj život tráví ve skupinkách, kde mají jedinci jasně danou hierarchii a široké spektrum komunikačních projevů. Je jasné, že člověk jim společnost vlastního druhu nemůže nikdy nahradit, ať již z hlediska časového (nikdo z nás nemůže se zvířátkem být 24/7), tak z hlediska přirozeného chování (těžko se budeme společně se zvířátkem choulit v jednom domečku a probírat srst, pošťuchovat se, prát se o pamlsky, povídat si "jeho řečí" apod.). Bez vlastní společnosti tak bude mít zvířátko opravdu velice nudný život, složený jen z jezení, ležení a čekání, zda se mu nějaký člen domácnosti alespoň chvíli pověnuje. V některých západních zemích (např. Německo, Rakousko, Švýcarsko, Nizozemí) je chov samotného jedince dokonce zakázán zákonem na ochranu zvířat a je považován za týrání. Velmi hezky napsané články k tomuto tématu pak najdete na stránkách SO chovatelů potkanů a SO chovatelů morčat. Zde se pak můžete podívat na pěkné video o morčatech i video o potkanech na toto téma.

  • Rovněž naše odchovance v žádném případě neprodáváme do množíren - a to ani těch, říkajících si hobby chovy! U každého mláděte je jasné napsané, zda je určeno pouze na mazlíka, k chovu nebo i výstavám. Do chovu poskytujeme mláďata výhradně registrovaným CHS, které se řídí jistou chovatelskou etikou a standardem plemen, mají potřebné znalosti a chovatelský záměr. Morčecích i potkaních "voříšků" namnožených nezodpovědnými lidmi je všude opravdu dost.

 

Jak postupovat při rezervaci?

  • Pokud o zvířátko ještě nebyl projeven zájem, je u něj informace "volný/volná". V takovém případě mi můžete napsat zprávu na  email  nebo facebookový profil, ve které uvedete jméno mláděte, pár vět o jeho budoucím životě u Vás (ubytování, zda má být na mazlíka či na chov atp.) a případně Vaše předchozí zkušenosti s chovem. Mláďě je možné zarezervovat i telefonicky, ale preferuji spíše písemnou domluvu.

  • Díky několika negativním zkušenostem se zájemci jsem nucena vybírat při zamluvení zálohu 50% z celkové ceny. Částku pošlete na č. ú. 2250497143/0800, do zprávy pro příjemce uveďte jméno zvířete. Záloha je při zrušení rezervace z Vaší strany nevratná, při zrušení z mé strany (úhyn, objevení vad, ponechání zvířete do chovu aj.) ji samozřejmě vracím. Než zálohu zaplatíte, máte na zvířáko "předběžnou rezervaci" a přijímám další zájemce. Částku je nutné zaplatit do 5 pracovních dní. Pokud v této době na mé zprávy nereagujete déle jak 3 dny, je zvířátko uvolněno dalšímu zájemci.

  • Po zaplacení zálohy dostáváte závaznou "rezervaci". V této chíli od Vás ještě potřebuji vědět Vaše celé jméno, adresu a telefonní číslo pro zápis do PP/VP. A můžeme se domluvit na předání...

 

Kdy a kde si mohu zvířátko vyzvednout?

  • Mláďátka mohou odejít do nového domova nejdříve ve věku 5 týdnů a při odpovídající váze

  • Odběr je možný v Mladé Boleslavi, po domluvě a za malý příplatek na cestu i v Praze a Liberci. Výjimečně lze využít i služby dopravce: https://www.privez-zvire.cz.

 

A co potom?

  • Majitele mých odchovanců prosím, aby alespoň jednou za půl roku napsali, jak se zvířátko má. Zpráva s přiloženou fotografií potěší dvojnásob :-)

  • Pokud se z jakýchkoliv důvodů již nebudete moci o zvířátko starat nebo ho předáváte dál, prosím o informace a případně kontakt na nového majitele.

 

Přečetli jste výše uvedené a souhlasíte? Pak směle pokračujte ve čtení... :)